Zen a umění lukostřelby – Eugen Herrigel

Kratičká knížka o lukostřelbě a hlavně o poznání sebe sama.

Tuhle knihu mi doporučil kamarád Michal, který se tu stavil na cestě z Ománu do Íránu, odkud stopoval zpět do ČR (ke sledování ZDE).

Zen. Věřím, že toto slovo slyšel už asi každý. Jedná se o učení východního původu, které nachází uplatnění ve všech oblastech života. Ve zkratce se jedná o poznání sebe sama a o umění pracovat se svým nitrem, pomocí kterého se ovládá tělo a tím pádem vlastní život jedince. Kniha je tedy o hledání mistrovství v kterékoli oblasti života. Popisováno je to sice na lukostřelbě, avšak principy jsou univerzálně platné pro cokoliv dalšího.

Příběh knihy je posazen do kontextu německého občana studujícího v Japonsku a snažícímu se o proniknutí do umění zenu. Celý příběh je líčen jako cesta mnoha nezdarů, na kterých je ilustrována podstata umění zenového učení.  Léta nezdarů jsou střídána drobnými krůčky kupředu, na kterých jsou vysvětlovány principy zenu a jeho uvedení do různých lidských činností.

Zajímavé citáty

“Jestliže si člověk přeje stát mistrem umění, nestačí jeho pouhé technické osvojení.”

“… lukostřelba tedy neznamená v žádném případě uskutečnění něčeho vnějšího mezi lukem a šípem, ale něčeho vnitřního se sebou samým.”

“Čím tvrdošíjnějí se snažíte naučit jak vystřelit šíp za účelem zasažení cíle, tím méně uspějete a co víc, cíl se bude vzdalovat.”

“ Vztah učitel – žák patří od dávných dob k základním vazbám v životě a předpokládá proto na straně učitele vysokou zodpovědnost, která sahá daleko za rámec jeho profesionálních povinností.”

“ Aby v žákovi neprobudil umělce předčasně, považuje učitel za svůj první úkol udělat z něj dovedného řemeslníka se suverénní kontrolou jeho sil.”

“ … Východ nemá sklon pro tento kult ega…”

“Zásahy do terče jsou pouze vnějšími důkazy a potvrzením vaší bezcílovosti v jejím nejvyšším projevu, vašeho oproštění od ega,…”

“… i v přírodě jsou vztahy, které nemohou být pochopeny a přece jsou tak reálné, …”

“Mezi stadii učednictví a mistrovství leží dlouhá léta plná zážitků a neúnavné praxe.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.