Rozhodl jsem se založit novou stránku tohoto webu věnující se vzdělávání. Neustálé (sebe)vzdělávání je motorem, který mě žene dopředu. Neustále se snažím přemýšlet o životě, získávat nové informace na základě kterých zpochybňuji své včerejší názory. Na tuto stránku budu sepisovat zajímavé informační zdroje, ze kterých čerpám informace a které dle mého názoru stojí za sdílení. Všechny zdroje jsem osobně prověřil, případně aktuálně používám.

Tato stránka se bude postupně aktualizovat.

Ultimátní rozcestník

mimoskolu.cz – webový projekt, který v sobě články, odkazy na další zdroje vzdělávání (podobný tomuto, jen mnohem širší). Pokud se zajímáte o jakoukoli formu vzdělávání mimo školu, můžete v klidu začít právě zde.

Knihy o vzdělávání

Vzdělávejte se po svém – útlá knížečka, která perfektně shrnuje cesty a možnosti, jak se neustále vzdělávat. Recenze například zde.

Summerhill – A. S. Neill. Aneb příběh první demokratické školy na světě. O tom, jak se žije ve škole, ve které si děti sami rozhodují co kdy a ským se budou učit.

Svoboda učení – Peter Gray. Aneb jak děti nechat rozhodovat o svém vzdělání. niha vycházející z blogu a celoživotního zkoumání dětského psychologa.

Co je nového ve vzdělávání – Tomíš Feřtek. Jak již název napovídá autor nás provede současným stavem vzdělávání. Zajímavé na této knize je vhled přímo do českého školství. Pokud se zajímáte o vzdělávání svých dětí, doporučuji začít právě touhle knihou.

Tři knihy jsou k dostání například na webu organizace PeopleComm, které jsem zmiňoval například v článku o knize 13000 dní.

Kurzy

Kurzů samozřejmě můžete najít tisíce. Zde odkazuji pouze na ty, které považuji za opravdu zajímavé a užitečné pro každého.

Rozečti se – rychlejší a efektivnšjší čtení. Co víc dodat?

Psaní hravě – psaní všemi deseti? Jasná věc.

Naučme se – alespoň jeden odkaz na offline kurzy. Můžete se zde naužit spoustě novým dovednostem a jako bonus poznat nové skvělé lidi. 

Building Performance Analysis Certificate – OK, tohle je výjimka. Nejedná se o kurz pro širokou veřejnost, ale naopak pouze lidi zabývající se navrhováním energeticky efektivních staveb. Tenhle kurz mě naučil stejně, jako semestr ve škole.

Online přednášky

Petr Ludwig – skvělé přednášky o životě, hodnotách apod. Doporučuji zejména meta-přednášky, stojí rozhodně za to!

Podcasty

Pokud ještě žádné podcasty neposloucháte, můžete začít. Jedná se o skvělý způsob, jak se dostat k novinkám z oboru a zároveň využít jinak těžko využitelný čas (dojíždění do práce, řízení apod.).

Travel Bible – jak už název napovídá, jedná se o podcast zaměřený převážně na cestování. Rozhovory s cestovateli, digitálními nomády, tipy na destinace apod. 

Proti Proudu – rozhovory se zajímavými lidmi nejenom z online prostředí. Plný tipů ohledně podnikání, osobního rozvoje, hledání osobní vize apod.

Na volné noze – podcast produkovaný Robertem Vlachem pro stejnojmený webový portál sdružující nezávislé profesionály a volnonožce ze všech koutů praxe (podcast nemá vlastní web, zde odkaz na Youtube kanál, ale podcast je dohledatelný pod stejným názvem ve stejnojmené aplikaci (iOS), případně na Soundcloudu).

Vaše jméno je vaše značka tento podcast je pojatý poněkud netradičně. Nejde o rozhovory, ale o jednotlivé příběhy (doslova), ve kterých autor svým medovým hlasem (fakt, nekecám!) vypráví jednotlivé lekce o (nejen osobním) marketingu. Autor bohužel již pár měsíců nový příspěvek nepřidal, nicméně všechny stojí za poslech.

Kolama dolů – prima oddychový podcast o motorkách a cestování na nich. Parádní na odreagování, hosté jsou často velmi zajímaví lidé.

BIM Thoughts – odborný podcast zabývající se mnoha aspekty informačního modelování budov.

Simplycomplex – taktéž podcasto modelování, virtuální realitě, dronech a podobnch hračkách.