Tenhle článek vzniká během celé stáže. Přemýšlím o něm opravdu často. Už už ho chci publikovat, když mě k tématu napadají další a další myslenky…

Pravá tvář Macaa jsou kasina. A je to… Hodně zajímavé.

Zbytečnost, zhýralost, gondola, luxus, dekadence. Falešné naděje, že jde nad kasinem vyhrát. Cirkus pro dospělé a také skvělá ukázka toho, jak jsme se jako lidstvo za ty tisíce let vůbec nezměnili. Pořád platí heslo vyřčené už za dob starého Říma „chléb a hry“. Volně přeloženo, ukaž lidem nějaké to pozlátko, pár blikajících žárovek a budou spokojeni. Z inteligentních lidí, kteří normálně rozhodují o chodu světa se mžikem stávají děti toužící vyhrát.
Jasně, je třeba si uvědomit, že jsou svéprávní a jednají zcela dobrovolně. Proti tomu nelze říct vůbec nic a rozhodne jim tuto zábavu nechci zakazovat, nebo jakkoliv odpírat. Jen mi to přijde tak nejak… Smutné.
Na každém kroku značky jako LV, Rolex, Prada. Člověk má až pocit, že není noc běžnějšího 🙂 Můžete si to představit asi jako Pařížskou v každém kasinu.
Během prvního výletů s Daném jsme navštívili Galaxy, Venetian, Cotai Centrál, City of Dreams, MGM Grand, Wynn, Grand Lisboa a Lisboa.
Miliony protekle před očima, pokerový turnaj, nachozených 22km…
Trocha teorie nikoho nezabije
Původní kasina vznikaly v Macau (poloostrov na severu území). Až došlo místo, takže se postupem času přesouvají do Cotai (uměle vybudované území mezi ostrovy Taipa a Coloane, které nyní tvoří jeden veliký ostrov). A právě zde se nacházejí nové obří kasina Galaxy, Venetian (ano, i Benátky tu mají), Cotai Centrál, City of Dreams a vznikají další: Studio City (reklamu dělají Brát Pitt, Robert DeNiro, Leonardo DiCaprio a ještě jeden týpek, kterého jsem nepoznal. To jen pro ilustraci, jak to tu chodí.) , Paris (ano i Eifellovka se staví, je legrace vidět pod ní bambusové lešení) a dalsi…

Dán právě dohrál pokerový turnaj. / Daniel just finished thé poker tournament.

Právě tato nová kasina v sobě jsou nejlepším vynálezem, jaký kdy kdo vymyslel. Minimálně tedy pro jejich majitele. Kombinují v sobě totiž také obchodní domy s luxusními značkami. Takže i když máte jednou z prdele kliku (tedy pardon, štěstí), ihned si uvědomíte, že ty nové Rolexky, nebo kabelku Prada přece VÁŽNĚ potřebujete! A všechny peníze tam obratem ruky stejně necháte. Jsou tu také divadla, kina a zábavní parky, díky kterým se sem dostanete skrz vaše ratolestí, které sem touží vyrazit a zároveň máte možnost se jich na pár hodin zbavit a vyrazit do kasina.
Takže kasino zkrátka vždycky vyhraje. A tady to plaxi dvojnásob.
Ne nadarmo se Macau přezdívá Las Vegas Ciny. avšak oproti Vegas tu je mnoho rozdílů:
– méně prostitutek (jasné, že tu jsou taky, jen je člověk nepotkává v takovém množství),
– méně „zábavy“ (žádná horská dráha uprostřed města, ani klimatizovaná ulice s lanovkou),
– žádné kostely (ve kterých se opili lidé nechávají oddávat),
– více „gamble“ (činaní milují hraní, takže dá místním kasinům menší prací z návštěvníků vytřískat prachy).
Celkově to tu působí klidněji a méně jako party město.
Právě sedíme s partou v parku s výhledem na noční kasina v Cotai. S tímhle výhledem.
City of Dreams, Cotai Centrál a Venetian.
Kasina jako taková nesnáším. Nebo přesněji řečeno, nechápu je. I tak mě ale nepřestávají fascinovat. Chodím do nich poměrně často a pokaždé přemýšlím.
.
Proc?
.
Proč to ti lidé dělají? Nevěřím, že jsou hloupí. Spíš mám teorii, že jsou pouze znudění svými životy a plní falešných naději, že peníze se dají vydělat snadněji, než prací. A nebo těch peněz mají tolik, že neví, co s nimi. Každopádně je to hodně zvláštní pocit vidět kolem sebe tisíce lidí a uvědomit si, že kolem vás právě lítají miliony. Paradox je, že většina hráčů nejsou bohatí lidé. Jsou úplně normální, jako vy, nebo já. Celý rok tvrdé dřou a své peníze potom vymění za trochu adrenalinu.
Co říci závěrem?
Jsemmocrád,žejsemsinastážvybralprávěMacao!Místotakneuvěřitelnéaplněkontrastu.Právědíkytomu(apopravděhlavnědíkykasinům)jsemmělšancisiopětuvědomit,vjakkrásnézemižijeme,jakvyspělouspolečnostmámeažebychommělibýtnavšechnopatřičněhrdí.
Tady mají pár paláců a blikajících baráků. A díky nim nejvyšší příjem na osobu na světě.
No a co?
Šťastnými je to ani v nejmenším nedělá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.