Směšné lásky – Milan Kundera

Kniha o slastech a strastech milostného života za dob socialismu, psaná s typickým Kunderovým nadhledem a vtipem. Svádění, často okořeněné alkoholem a nezvyklými situacemi a zápletkami. Ze života různých sociálních vrstev a popisující milostné úspěchy i prohry. Tato kniha o nás, Češích a našem milostném životě říká víc, než jsme si ochotni připustit. Dalším důležitým motivem několika povídek je i nevěra. K tomuto tématu se autor opakovaně vrací a nejpodrobněji jej rozebírá až na samotnou podstatu v asi nejznámější knize Nesnesitelná lehkost bytí.

Dlouho jsem přemýšlel o formě, kterou pro tuto povídkovou knihu zvolit. Ve které se ve stručnosti pokusím čtenáře k četbě povzbudit. Stojí to za to.

Nikdo se nebude smát

Intelektuální prostředí vysokoškolského pedagoga přednášejícího o dějinách umění připomíná další autorovo dílo – Žert. Příběh o tom, jak se může neuvážlivost, tentokrát místo vtipu ve formě lži, člověku zle vymstít.

Zlaté jablko věčné touhy

Překrásná metafora o podstatě lidství. Konkrétně o tom, že se každý žene za svým snem. Někdo za penězi, jiný za počtem procestovaných zemí, další za poznáním. A pro někoho je hnacím motorem života počet sexuálních partnerek…

Falešný autostop

Jak se může nevinná zábava velice rychle zvrhnout ve zcela nečekaný a nešťastný závěr? Například když se hra na role sloužící k ukrácení času v autě promění v erotické drama končící znásilněním.

Symposion

Vztahy mezi lékaří bývají často složité, o čemž svědčí velké množství seriálové tvorby právě z nemocničního prostředí. Pokud do vztahu, ve kterém ona chce jeho, ale on chce všechny ostatní (“je jako sprt: bere všechno”), kromě ní, přidáme větší, než malé množství alkoholu, následky jsou nedozírné. V tomto případě nevydařený striptýz, který skoro končí otravou plynem, ale “naštěstí” pouze kocovinou. Tělesnou i morální. Ale na ten sex taky dojde.

Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým

Náhodné setkání po letech s bývalým objektem své touhy člověka rozhodí. Obzvlášť pokud je mezo oběma účastníky rozdíl jedné generace a dřívější smyslnost a touha je postupně střídána znechucením ze současné reality. Zvítězí jedno, nebo druhé? Toť otázka.

Doktor Havel po dvaceti letech

Svět má někdy pořádný smysl pro humor. Třeba když si po letech nezávazných vztahů a záletnictví vezmete za ženu o řadu let mladší žárlivou ženu. O zábavu bude postaráno. Třeba během ozdravném pobytu v lázních.

Eduard a Bůh

Do vztahu muže a ženy občas zasáhne vztah jiný, nelidský. V tomto příadě je to vztah státu, církve a jedince. Nehodí se přece, aby se učitel, a tedy služebník socialismu, navazoval vztah s věřící dívkou (ke které ho však více, než Bůh táhla fyzická láska), natožpak aby chodil na mše do kostela. Takový člověk se musí okamžitě převychovat. Jen to nemusí dopadnout přesně podle plánu.

Tato kniha o nás, Češích a našem milostném životě říká víc, než jsme si ochotni připustit.

P.S. Škoda, že jsem si knihu nepřečetl v pubertě. Mohl jsem si ušetřit spoustu nedorozumění 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.