Lístky ze šumavské epopeje – Karel Klostermann

Další krásná kniha z pera tohoto milovníka života prostého lidu šumavského. Jedná se opět o sbírku povídek, jež zachycují slasti a (především) strasti těchto obyvatel drsného pohraničního kraje. Nepřízeň počasí, těžká práce, zapomenutost a odlehlost kraje a nepřátelství k Němcům. To jsou jen některé z obrysů, jenž lemují tyto povídky.

V knize se seznámíme s příběhy samotného autora, jako například když se jako student na Vánoce se vracející ze školy domů ocitne v noci uprostřed sněhové vánice a tak tak přežije, a nebo příběhy, jenž autor znal z doslechu. Častým motivem je zde vojna, špatná finanční situace, morálka, ješitnost a smrt. Zkrátka všechny nezbytné součásti lidského života.

Ještě bych vypíchl jedno téma, velice zajímavé mi přijdou povídky, ve kterých se vyskytují světáci. Lidé, kteří odešli za prací do světa, nejčastěji do Německa a po čase se do rodného kraje vracejí, cizinou zcela poznamenaní. Pro místní se chovají jako naparující se pávi. Pokaždé si vzpomenu na svou situaci a doufám, že podobně nafoukaně nebudu připadat svým blízkým jí, až se za vrátím z Dubaje. Doufám, že ne.

Co si z knihy odnáším

Popravdě – nic nového. Že jsou lidé stejní, nepoučitelní, povrchní a často hloupí a marniví, to je fakt známý, jako lidstvo samo. Avšak tato kniha všehny tyto nehynoucí pravdy připomene s autorovým osobitým stylem a s typickou lehkostí. Přesně si pamatuji, kdy mě Klostermann poprvé zaujal. V létě 2015, když jsem se ze zeveru Taiwanu, konkrétně z města Taipei, sunul pomalu na kole přes kopce. 35 stupňů ve stínu, 100% vlhkost vzduchu a takřka neustálý déšť. Propocený a promoklý jsem právě poslouchal autorovu nejznámější knihu Ze světa lesních samot a poprvé tak slyšel vyprávění o drsné a promrzné Šumavě. Nevím, jestli to byl právě kontrast situace, avšak od té doby se ke Klostermannovi neustále rád vracím, přestože ústřední motiv – realistický popis života na Šumavě je prakticky pořád stejný. I tak mě tyto knihy obohacují. Třeba trochou pokory, kterou mám pokaždé po dočtění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.