Asi největší turistická atrakce, kterou na stáži zažívám. Safari, zvířata, hromada turistů. Přemýšlím, jestli mám jet. Odrazují mě jednak vysoké náklady, tak právě turisté. Národní park Masai Mara totiž patří k nejnavštěvovanějším místům v Keni. Každopádně vzhledem k tomu, že jedou všichni, nechávám se také přesvědčit a vyrážím.

Pátek

Sraz máme brzy ráno, čeká nás minimálně 6 hodin cesty, přičemž minimálně polovinu času si o asfaltu můžeme nechat jen zdát. No zase tak brzy nevyrážíme. Řidiči se ztratili už cestou k nám a tak mají více než hodinu zpoždění. Ještě s nimi dohadujeme nějaké podrobnosti ohledně cesty, takže nakonec vyrážíme později skoro o 2 hodiny. Ale po pár týdnech v Africe už se nad tím ani moc nepozastavujeme.

Celý víkend budeme trávit opět v Toyotách Hiace, kterých tady jezdí tisíce jako již několikrát zmíněné matatu. Jde o auto podobné VW Transporter, jen o něco menší. Safari verze jsou navíc čtyřkolky a musím říct, že v průběhu celého víkendu neustále přemýšlím o tom, jak jsou tahle auta neuvěřitelná. Spolu s Toyotou Land Cruiser to jsou nejběžnější auta na safari a co všechno dokáží vydržet je obdivuhodné. Jak již bylo zmíněno, asfalt po pár hodinách mizí a nahrazuje jej prašná cesta. Nutno říct, že podobné stezky budou po celý víkend náš denní chleba.

IMG_7507.JPG
Vyhlídka vedle silnice cestou do parku. / Viewpoint next to road to the park.
img_7509
Zdravíme z kempu! / Sending  greetings from the camp!

Kolem 16. hodiny, už značně unavení přijíždíme do kempu. Zde jsme příjemně překvapení místním prostředím, vypadá to tu výborně. Spíme ve stanech jako vystřižených z MASHe. Dokonce obsahují i sprchu a záchod, takový luxus jsme ani nečekali.

dsc_0343
Naše luxusní stany. / Our luxury tents.  Picture by facebook.cz/sandro.meunier

Ještě v pátek vyrážíme na Game Ride, jak tady říkají jízdám do parku. Daří se nám ukecat alespoň studentské ceny do 24 let pro všechny, takže nás vstup místo 70USD na den stojí „jen“ 45. Během dvou hodin potkáváme žirafy, zebry, pakoně, pštrosa a zdálky i pár lvů. Vypadá to, že se máme zítra na co těšit… 😉

IMG_7510.JPG
Konečně v parku. / Finally in the park.
img_8953
Pakůň. Seznamte se. / Wildebeest. 
img_8955
Typická krajina v parku. / Typical scenery in the park.
img_8962
Buvol africký schovávající se v křoví. / African buffalo is hiding in the bush.
img_8998
Nádherný západ slunce nad savanou / Beautiful sunset over the savana
IMG_9072.JPG
Na cestě zpět do kempu / On the way back to the camp

 

IMG_7545.JPG
Pro dnešek ahoj. / Bye for today.

Po návratu na nás čeká výborná večeře, předražené pivo příjemná atmosféra u ohně zpestřená rozhovorem s místním Masajem, který vypráví historky ze života Masajů.

Sobota

V sobotu vyrážíme brzy, abychom viděli co nejvíc. Máme štěstí a potkáváme ohromné množství zvířat. Asi je zbytečné cokoliv komentovat, užijte si fotky. Tentokrát ve formě slideshow. Některé jsou od dalšího trejníka, Sandra. Měl s sebou 300mm objektiv, který jsem mu upřímně záviděl 🙂

Návštěva Masajské vesnice

Po celodenním hopsání v autě už jsme celkem unavení a rádi se vydáváme na procházku do místní masajské vesnice. Úplně nemám podobné „divadlo pro turisty“ v oblibě, na druhou stranu masajská kultura mi přijde jako natolik zajímavá, že nechuť přecházím a jdu s ostatními. Cestou do vesnice nám náš průvodce ukazuje spoustu bylin a vysvětluje, na co se používají. Po příchodu k vesnici nás ostatní členové vítají svými tanci a zpěvem. Poté následuje povídání o masajském stylu života. Zaujala mě část o přechodovém rituálu, když kluk, aby se stal mužem, tak musí odejít na několik let do přírody a starat se sám o sebe… Poté následuje úspěšná ukázka rozdělání ohně pomocí dvou kusů dřeva (co by za tuhle schopnost dalo mé výletnické já před 15 lety!) a na závěr nás všechny berou do svých hliněných domů, kde žije celá rodina o cca 10 členech a ještě se do vedlejší místnosti vejde hromada telat. I přesto, že se naplnily očekávání turistické atrakce, návštěva vesnice stála za to.

img_7612
Náš průvodce se svou trofejí, čepicí ze hřívy lva, kterého v rámci rituálu zabil / Our guide with his trophy, cap from mane of the lion which one he killed during the ritual
dsc_0136
Masajská zábava – kdo vyskočí nejvýš / Masai fun – who jump highest
dsc_0235
Rozdělání ohně pomocí dřeva a slámy / Setting fire with wood and straw
dsc_0306
Dva noví Masajové / Two new Masai

Po celém dni si opět dáváme večeři pivko a mizíme ve svých stanech.

Neděle

Naposledy vyrážíme na krátkou vyjížďku do parku, kde jako první potkáváme smutný obrázek, čerstvě pošlou žirafu. Nejevila žádné známky útoku, takže pravděpodobně pošla během noci stářím. Smutný obrázek. Nicméně i válející se těla a kostry uhynulých / ulovených zvířat kterých se všude kolem válí stovky jsou přirozenou součástí návštěvy parku.

Také jsme svědky ještě jednoho zajímavého momentu – potkáváme geparda, který se připravuje zaútočit na stádo antilop stojících opodál. Několikrát se připravuje k útoku, ježí a plíživými kroky se vydává vpřed. Nicméně k samotnému útoku nakonec nedojde, protože je všude kolem asi 50 aut plných turistů, kteří nevydrží bez hnutí na jednom místě a neustále křižují prostor mezi gepardem a stádem. Kreténi.

IMG_9132.JPG
Smutná část divoké přírody / Sad part of the wildlife
IMG_7622.JPG
Cestou zpět potkáváme další krásnou žirafu / On the way back we meet another beautiful giraffe

Cestou zpět se kromě opět adrenalinové jízdy nic neděje.

Zamyšlení na závěr, tedy vlastně dvě

  • Safari

Celý víkend jsem přemýšlel o tom, jestli se mi myšlenka safari líbí, nebo ne. Jasně, vidět zvířata v jejich přirozeném prostředí je zážitek, na který se nezapomíná. Štvou mě ale turisté pokřikující z aut, přírodu nerespektující řidiči, kteří mnohdy jezdí pouhých několik metrů od zvířat a mnoho dalšího, třeba odpadky pod stromem, kde jsme obědvali. I na zvířatech je často vidět, že jsou na kolemjezdící auta zvyklá. Ale že jim to po chuti rozhodně není.

Na druhou stranu turisté sem vozí peníze, které se z části vracejí do ochrany místní přírody a zvířat.

Takže jak z toho ven? Zatím jsem dospěl k názoru, že safari je fajn, ale měli bychom se zde, jakožto návštěvníci, chovat mnohem ohleduplněji a pokorněji, než činíme dosud.

IMG_7525.JPG
Temná stránka safari / Dark side of the safari
  • Masajské divadlo 

Trochu na podobné téma je i druhé zamyšlení, vesnice. Za návštěvu turisté platí relativně dost peněz – 10EUR. Přemýšlel jsem o tom, jestli je to správné, nebo ne. Takto prodávat svou kulturu. A učit lidi, dosud zvyklé na žití v tradičních společnostech, naší kultuře. Honěním se za výsledky, penězi a mamonem. Jestli bychom tyto lidi raději neměli nechat být…? Přeci jen tím, že bohatne jedna vesnice, tak se vnáší značná nerovnováha do celého regionu a místní kultury…

Pořád jsem  na to nenalezl odpověď, avšak alespoň mě potěšilo, že o vybraných penězích nerozhoduje jednotlivec, ale „rada starších“ z celé vesnice. A většina se investuje do místní školy, kam chodí děti nejen z této, ale i ze spousty okolních vesnic. Alespoň něco.

Co si o tom myslíte vy?

Takže i když zdaleka všechno nebylo podle mých představ, jsem nakonec moc rád, že jsem jel. Zvířata za to rozhodně stála a ještě k tomu mám o čem přemýšlet 🙂

2 thoughts on “14 – Masai Mara aneb na návštěvu za zvířátky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.