V hotelu ve městě Bukoba. Akorát tu z místního minaretu svolávají na večerní modlitbu. Včerejší noc byla sice bez problémů, ale rozhodl jsem se dnešek zakončit něčím maličko lepším (a konečně si dát po několika dnech na cestě sprchu). Takže kempim v přímá hotelu s vlastní sprchou a záchodem a jako bonus mám výhled na autobusové nádraží!

Zamyšlení na závěr

Dnes jim začnu, protože o tom přemýšlím celý den. Na cestování je zajímavý fakt, že člověk si nese následky svých rozhodnutí mnohem dřív, než v běžném životě. Tam nás obvykle následky špatných rozhodnutí dostihnou později. Nechce se ti učit, ze školy té vyhodí v řádu měsíců, nechce se ti vynést koš, nebo uklidit pokoj? To přece počká do zítřka. Jasně že i v běžném životě jsou situace, kdy jsou následky okamžitě, třeba když nedáš přednost na krizovatce… Každopádně pokud se člověk pohybuje sám na cestě, u všech každodenních rozhodnutí je třeba počítat s okamžitými následky.

V tomhle asi pomůžou 3 věci – intuice (nevlezu do auta k někomu, kdo se mi nezdá), zásady (zásadně nedělám obchodní transakce unavenej / čerstvě po probuzení, jsem tak snadná návnada pro podvodníky) a zkušenosti (každý samozřejmě do svého chování pro ita veškeré své zkušenosti). Ale ani všechno to nejspi vždy všespásné, takže je potřeba smířit se s tím, že je potřeba nést následky špatných rozhodnutí.

Nebudu vás už dál napínat – stalo se, že jsem měl předem připravených 20 000 tanzanských šilinků (cca 10$) s tím, že si další peníze výběru, jakmile překročím hranici. Chlápek před hranicí mi ještě nabízel směnit, ale dal jsem mu jen pár ugandských šilinků za další 3000. Chvílí jsem si pohrával s myšlenkou směnit ještě 10$, ale nabízel mi jen 15000, místo 20000, tak jsem se na to vykašlal. Ze to nebylo šťastné rozhodnutí jsem si uvědomil ihned po prekrpceni hranic. Vyšel jsem totiž z městečka a prisel… Do místa, ve kterém jsou 3 polorozpadlé domy. Okamžitě jsem si uvědomil, že tady určitě peníze nevyberu. Do toho mi ještě na mysl přišlo, že jsem zapomněl převést peníze ze spořicího účtu, takže musím nejprve najít internet a poté bankomat. V ruce mam 23000. Přede mnou desítky kilometrů prašné cesty…

Cestou necestou, pólem nepolem

Dobré ráno z mojí celý. / Good morning from my cell.

Nádherný východ slunce. Škoda jen těch odpadků všude kolem. No jo, TIA.

/

Beautiful sunrise. Just shame all of thé garbage everywhere. Well TIA.

První dnešní matatu. / First matatu today.

Hned na hranicích beru první matatu. Jen to není Toyota Hiace, jak jsem zvyklý, ale normální osobák. Jedeme v něm v 6 a všichni vypadají spokojené. Po asi 15km a -2000 auto zastavuje. Před námi se dělá nová silnice a nejde to projet. Tak musíme asi 2km po svých. Je to tu sice nádherné, ale necítím se tu úplně příjemné. Přeci jen se právě vyskytuju „in thé middle of nowhere“. Nicméně se se mnou dává do řeči místní mladá žena (tipuju kolem 24). Má s sebou asi 7lete děcko, další čeká a zkrátka nedokáže pochopit, jak to, že v mém velu ještě nemám po svatbě. Pokouším se jí vysvětlit, že u nás to zkrátka chodí jinak, ale je to nad její síly.

Stavení silnice. / Thé road construction sítě.

Typická tanzanská vesnická. / Thé typical Tanzanian village.

Koukněte ten výhled! / Look ať this view!

Popěknémvýšlapu(aještěhezčímvýhledudookolí)beremedalšíkaru.Tentokrátnásvníjedeuž9.6vzaduaposlednítýpeksdílímístospolusřidičem(nekecám,jetovážněvtipnýpohled).Mě,jakožtoMzungu,naštěstínechaliprivilegovanémísto,kteréjsemměldokoncesámprosebe!Mimochodemzjistiljsem,žepoprašnésilnicijdeúplněvpohodějet80km/h.Člověkutohotedynesmímítrádauto,vekterémjede,protožetlumičevtuchvílidostávajíneuvěřitelnězabrat,každopádnějízdajeažpřekvapivěpohodlná.Nicméněitahlecestapochvílikončí(-2000)apoténásledujedalší,užmnohokrátprověřenaToyotaHiace.Jakoobvykles20lidminapalubě.

Rušný obchod kdesi uprostřed ničeho. / Busy market somewhere in thé middle of nowhere.

Sedět v matatu vpředu je pohodicka… / Sitting in matatu in frond seat is just allright…

… ale zadní sedačky už tak pohodlné nejsou / … bůt thé rear seats are not that comfortable.

Tentokrátcestatrváskoro2hodinyadokoncejepovětšinouužpoasfaltu(luxus).Vezusepěkněnamístěspoluzjezdce,takžedobře.Nicménězdeužzačínámbýtdostnervózní,protožepořádjsmenenarazilianizdalekanamísto,kterébyanivzdáleněpřipomínalobankomat,natožpakinternetovoukavarnu…Dalšínonameměsto,další-4500.

Písnička se opakuje i v dalším matatu. Jen s tím rozdílem, že na místě spolujezdce je plno, takže na mě bývá místo v poslední řadě. Nevejdu se s koleny a aby toho nebylo málo, ještě mi pod nohy cpou bytle s rýží a banány, takže musím mít nohy totálně pokrčené a sedím v poloze jako na tureckém záchodě. Slibuju, že už nikdy si nebudu stěžovat na nedostatek místa na nohy v letadle! Tortura naštěstí po hodině a půl končí. Vepředu se uvolňuje místo a řidič ho nako první nabízí mě. Nevím, jestli je to tím, že jsem bílý, nebo jestli se už nemohl dívat na můj zoufalej pohled, každopádně jeho rozhodnutí vítám a ženu se dopředu.

Dojíždíme do Bukoby (-4500) a já už mám posledních 10000 v kapse. Abych ušetřil peníze, celý den jsem nejedl, ani nepil, takže už jsem i značně unavený. ALE po celodenním kodrcaní a míjení různých pochybných vesnic se konečně ocitáme ve městě, které slibuje jak bankomat, tak internet. Hurá!

Kavárnu nacházím snadno, stejně tak jako bankomat. Jedinou potíž mám s hledáním simky s daty (budu v Tanzanii zhruba týden, tak jsem si pořídil místní kartu), protože prodejcům asi hodinu trvá, než nacházejí kartu, která se dá upravit na mikroSIM. Takže můžu vesele blogovat. Jen nechci nahrávat fotky, protože mám docela málo dat. Ale snad zítra najdu nějakou kavárnu s wifi…

Takže naštěstí dnešní ranní špatné rozhodnutí skončilo jen vystresovaným dnem a nemělo žádné fatální následky. Vážné ale nevím, co bych dělal ve městě, jaká jsem přes den míjel bez tanzanskych penez, jen s dolary v ruce.. Pochybuju, ze by je nekdo vzal a o odvozu zadarmo bych si mohl take nechat jen zdat…

Konecne se muzu po celodennim sezeni natahnout. /Finally after the whole day of sittig I can just lay.

Kazdopadne preju (nejen na cestach) pouze sama spravna rozhodnuti! 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.